Prováděná vyšetření

Nutné se objednatANO
Hradí pacientANO
Cena187 Kč
objednat termín

Spirometrie

Spirometrie je metoda posuzující ventilační funkci plic. Díky této metodě lze zjistit přítomnost a posoudit tíži postižení dechových cest (průdušek) a plicního parenchymu.  Usilovný výdech do přístroje je zaznamenán jako křivka změny objemu plic v čase. Během vyšetření tvoří Vaše dýchací cesty se spirometrem uzavřený systém, takže Vy dýcháte do a z přístroje. Změny objemu vzduchu v přístroji odráží  změny objemu vzduchu v plicích.

Průběh vyšetření

Vyšetření není bolestivé a nemusíte se ničeho obávat . Kvalita a přesnost vyšetření však velmi záleží na Vaší spolupráci. Před vlastním vyšetřením je třeba zadat Vaši výšku a váhu, pohlaví a věk. Vyšetření probíhá v sedě. Dýchání do přístroje probíhá ústy. Na nos  dostanete kolíček. Budete požádáni, abyste ústy pevně obemkli náustek přístroje. Pak budete dýchat do přístroje podle pokynů. Vyšetření začíná několika zcela klidnými nádechy a výdechy. Následně budete požádáni o maximální nádech a o maximální výdech. Velmi důležitou částí vyšetření je maximální nádech následovaný co nejprudším výdechem.

Možné nepříjemnosti v souvislosti s vyšetřením

Vyšetření není bolestivé.  Mírně nepříjemný může být tlak kolíčku, který ucpává nos.  Snaha o co nejrychlejší výdech po maximálním nádechu vede někdy k rozkašlání. Obecně je tento test tolerován pacienty zcela bez potíží.

Příprava

Před vyšetřením nekuřte. Není také vhodné před vyšetření sníst větší porci potravy či vypít velké množství  tekutin.  Oblečení by mělo být pohodlné tak, aby nedocházelo k útlaku hrudníku a břicha. Pásek si před vyšetřením povolte.  Nepřibíhejte k vyšetření  udýchaní na poslední chvíli.