Prováděná vyšetření

Nutné se objednatANO
Hradí pacientNE
Cena0 Kč
objednat termín

Duplexní sonografické vyšetření renálních (ledvinných) tepen

Vyšetření  se provádí u pacientů, kde je podezření, že jejich vysoký krevní tlak  (hypertenze)  je způsoben zúžením ledvinné tepny, a tedy nedostatečným prokrvením ledvin. Jedná se zejména o tyto situace:

  • Špatně kontrolovaná hypertenze
  • Hypertenze provázená  ledvinným selháváním
  • Progresivní  ledvinné selhávání
  • Těžká hypertenze (diastola nad 120 mm Hg)
  • Vznik hypertenze před 30. rokem nebo po 50. roce
  • Náhle vzniklá hypertenze
  • Generalizovaná aterosklerosa
  • Negativní rodinná anamnéza hypertenze  u pacienta s nově vzniklou hypertenzí
  • Šelest nad renální tepnou

Průběh vyšetření

Jedná se o sonografickou metodu. Pacient leží na vyšetřujícím lůžku nejdříve rovně na zádech a následně postupně na levém a pravém boku.  Vyšetřující lékař přikládá na břicho, boky a záda pacienta ultrazvukovou sondu potřenou gelem a snaží se co nejlépe zobrazit  ledvinu a ledvinnou tepnu.  Snaží se také zachytit dopplerovský signál z proudící krve v ledvinné tepně či segmentální tepny ledviny. Dopplerovský signál zpracovává počítač ultrazvukového přístroje do křivky, která je následně hodnocena.

Možné nepříjemnosti v souvislosti s vyšetřením

Vyšetření není bolestivé a není třeba mít z vyšetření žádné obavy. Ultrazvukový gel, používaný k lepšímu zobrazení, není dráždivý. Po vyšetření zbytky gelu setřete papírovým ubrouskem, který je běžně v naší ambulanci k dispozici. Vlastní ručník není potřeba, ale pro pocit lepšího komfortu si jej můžete samozřejmě vzít s sebou.

Příprava

Největším „nepřítelem“ při ultrazvukovém vyšetření  ledvin a ledvinných tepen je plyn vznikající ve střevech. Zaplynování střev dokáže znemožnit kvalitní zobrazení.  Z tohoto důvodu 3 dny před vyšetřením nejezte nadýmavou stravu. Každý reaguje nadýmáním na něco jiného, proto dejte zejména na své vlastní zkušenosti.  Nejčastěji je zaplynování střev způsobeno užitím většího množství  ovoce, zeleniny,  luštěnin.  Další příčinou může být čerstvé pečivo a perlivé nápoje. U pacientů zvláště trpících nadýmavostí je vhodné užívat  3 dny před vyšetření  Espumisan 3x2 tobolky.  Z nenadýmavých jídel lze doporučit  těstoviny, rýži, vařené brambory, bílé maso. Vyšetření může být poměrně časově náročené.  Počítejte s tím, že strávíte v naší ambulanci 30-60 minut.