Prováděná vyšetření

Nutné se objednatANO
Hradí pacientNE
Cena0 Kč

Sonografie břicha


V současné době objednávky nepřijímáme

Sonograficky lze vyšetřit parenchymové orgány břicha, jako jsou játra, žlučník, žlučové cesty, slinivka, slezina, ledviny, močové cesty, uzliny, retroperitoneum.  Při vyšetření  zobrazujeme také průběh břišní aorty a dle potřeby  posuzujeme také odstupy tepen z břišní aorty včetně dopplerovského vyšetření, které umožňuje posoudit  přítomnost zúžení na těchto odstupujících tepnách.

Průběh vyšetření

Sonografické vyšetření břicha se provádí  vleže na zádech a dle potřeby v poloze na levém či pravém boku.  Lékař přikládá ultrazvukovou sondu potřenou gelem na břicho a systematicky se snaží zobrazit všechny vyšetřitelné orgány.

Možné nepříjemnosti v souvislosti s vyšetřením

Vyšetření je jen výjimečně mírně nepříjemné. Většinou je zcela nebolestivé . Ultrazvukový gel,používaný k lepšímu zobrazení vyšetřovaných struktur, není dráždivý. Po vyšetření zbytky gelu setřete papírovým ubrouskem, který je běžně v naší ambulanci k dispozici. Vlastní ručník není potřeba, ale pro pocit lepšího komfortu si jej můžete samozřejmě vzít s sebou.

Příprava

Největším „nepřítelem“ při ultrazvukovém vyšetření břicha je plyn vznikající ve střevech,  který dokáže znemožnit kvalitní zobrazení orgánů.  Proto  3 dny před ultrazvukovým vyšetřením břicha  nejezte nadýmavou stravu  jako je ovoce, zelenina,  luštěniny, čerstvé pečivo, nepijte bublinkové nápoje.  Doporučit lze těstoviny, rýži, vařené brambory, bílé maso.  Vyšetření se provádí nalačno. U pacientů zvláště trpících nadýmavostí  a zejména při požadavku vyšetření slinivky je vhodné užívat  

3 dny před vyšetření  Espumisan 3x2 tobolky. Počítejte s tím, že dle obtížnosti vyšetření strávíte v naší ambulanci  30-40 minut.