Prováděná vyšetření

Nutné se objednatNE
Hradí pacientNE
Cena0 Kč

Quickův test (kontrola terapie warfarinem)

Metoda, umožňující posoudit rychlost krevního srážení u pacientů užívajících Warfarin. Pravidelné kontroly srážení krve vyžadují všichni pacienti užívající Warfarin a nejdelší časový interval mezi kontrolami by neměl přesáhnout 6-8 týdnů. Srážlivost krve je hodnocena v takzvaných INR jednotkách. Důvod , pro který pacienti užívají Warfarin, je různý a různé je tedy také požadované rozmezí INR. Nejčastěji je požadováno dosažení INR 2-3. U některých nemocných však může být požadováno i jiné rozmezí. Pokud je při léčbě Warfarinem dosaženo INR pod 2, je dávka podávaného Warfarinu hodnocena jako nedostatečná a je většinou doporučeno dávku Warfarinu zvýšit. Pokud je hodnota INR nad 3, jedná se o situaci s vysokým rizikem krvácení a je většinou doporučeno dávku Warfarinu redukovat. Některá zelenina může snižovat účinek podávaného Warfarinu, a proto se vyvarujte excesů v příjmu zeleniny. V žádném případě to však neznamená, že nemáte jíst zeleninu! Zeleninu si dopřávejte, ale pravidelně a zhruba ve stále stejném množství. Problematické  může být například střídání  „zeleninových“ a „masových“ týdnů. Pokud se setkáte s letákem, který nabádá pacienty užívající Warfarin k omezení užívání zeleniny, zahoďte ho do koše a těmito nesmyslnými radami se neřiďte. Další informace Vám rádi předáme v naší ambulanci.

Průběh vyšetření

K vyšetření se nemusíte předem objednávat a je prováděno po celou pracovní dobu ambulance. K vyšetření se nemusíte dostavit nalačno. Kontrola srážlivosti se provádí z kapky krve získané z prstu horní končetiny. Výsledek srážlivosti je znám do dvou minut a po získání výsledku bezprostředně následuje eventuální úprava dávky Warfarinu. Na našem pracovišti používáme přístroj CoaguCheck®XS. Přesnost měření přístroje je pravidelně kontrolována.

Možné nepříjemnosti v souvislosti s vyšetřením

Drobný vpich do bříška prstu může být mírně bolestivý. Po získání malé kapky krve z vpichu může následovat pokračující drobné krvácení pod dobu několika minut.

Příprava k vyšetření

Příprava není potřeba. Při hodnocení potřebujeme znát dávky Warfarinu, které užíváte. Pacienti sledováni pravidelně naší ambulancí si s sebou přinesou kartičku se záznamy předchozích výsledků a dávek Warfarinu.