Prováděná vyšetření

Nutné se objednatANO
Hradí pacientNE
Cena0 Kč
objednat termín

Test na nakloněné rovině (Head up tilt test)

Neinvazivní  vyšetření, dokumentující vasovagální příčinu proběhlé  poruchy vědomí  (synkopy) . Cílem testu  tedy je vyprovokovat poruchu vědomí  ( synkopu) či navodit stav, který k poruše vědomí téměř vede (presynkopa)  a posoudit  reakci krevního tlaku a tepové frekvence při této situaci.  V podstatě mohou při pozitivním testu nastat tři možné příčiny poruchy vědomí. Buď velmi zprudka klesá hodnota krevního tlaku, nebo tepové frekvence nebo klesá zároveň tepová frekvence i krevní tlak. Zjištěná reakce krevního tlaku a tepové frekvence pomáhá v rozhodnutí  o další léčbě či diagnostickém postupu. Samozřejmě také může nastat situace, že k poruše vědomí  ani k pocitům slabosti nedojde,  a pak hodnotíme test jako negativní.  Na konci testu se také v některých případech provádí masáž krkavice (tepny na krku), která může také vyprovokovat  prudký pokles tlaku či tepové frekvence vedoucí k poruše vědomí.

Průběh vyšetření

Vyšetření se provádí na sklopném lůžku za monitorace EKG a TK. Při úvodní fázi testu leží pacient v horizontální poloze po dobu  10 minut a má na hrudníku přilepené elektrody EKG a na pravé paži má nasazenu manžetu k měření krevního tlaku. Následuje  rychlé sklopení  lůžka do 60 stupňů nohama dolů tak, že  pacient  téměř stojí.  V této poloze pak pacient „stojí“ 45 minut.  EKG a TK je pečlivě zaznamenáván po celou dobu testu.  Pokud pacient pociťuje slabost a stav téměř na omdlení, nebo dokonce omdlí, stůl i s pacientem se okamžitě sklopí zpět do horizontální polohy, kde potíže rychle odeznívají. Aby pacient při eventuální ztrátě vědomí z lůžka neupadl,  je připoután pásem.

       V některých případech samotná poloha v stoje a klidu k poruše (synkopě či presynkopě) nevede. V takových případech  může být podán nitroglycerin pod jazyk, kterým se snažíme vyprovokovat zejména pokles krevního tlaku. Specificita testu však při užití nitroglycerinu klesá.   Na konci testu u některých pacientů ještě provádíme masáž krkavice, která může také vyprovokovat  prudký pokles tlaku či tepové frekvence vedoucí k poruše vědomí.

Možné nepříjemnosti v souvislosti s vyšetřením

Ačkoliv je cílem testu vyvolat poruchu vědomí, je test považován za bezpečný.  Samotný pocit slabosti před ztrátou vědomí je samozřejmě pacientem považován za nepříjemný, a proto je také vyšetřován.  Pokud po sklopení lůžka do vertikální polohy dojde k poruše vědomí, nebo stavu slabosti,  sklápíme lůžko s pacientem okamžitě zpět do horizontální polohy a stav se rychle normalizuje.  Rizikem testu je možný pád z lůžka, čemuž bráníme připoutáním bezpečnostním pásem.  Nepříjemností pro pacienta může být také délka testu, protože test trvá i s popisem  výsledku nejméně hodinu. Jen mírně nekomfortní může být nalepení elektrod EKG na hrudník pacienta , kdy po odlepení elektrod může být kůže pod elektrodami mírně podrážděná.  Také často opakované měření krevního tlaku během celého testu vnímají někteří  pacienti mírně nepříjemně.

Příprava

Test se provádí nalačno nejlépe v ranních či dopoledních hodinách. Samotný stav nalačno je provokující moment vzniku synkopy.  Stav nalačno je také třeba dodržet z bezpečnostních důvodů.   Je třeba znát názvy a dávkování  užívaných léků. Pokud se  Vám synkopa či presynkopa přihodila po užití například léků na vysoký krevní  tlak, tak užijte tyto léky před testem -  stejně jako při této příhodě.  Smyslem našeho testu je navodit podobné podmínky, při kterých máte potíže.  Toto vyšetření je poměrně náročné na čas. Počítejte tedy  s tím, že  strávíte v naší ambulanci  60 – 120 minut.