Prováděná vyšetření

Nutné se objednatANO
Hradí pacientNE
Cena0 Kč
objednat termín

Holterovská monitorace EKG

Vyšetření, které se hodí zejména k posouzení přítomnosti a typu arytmie u pacientů s nepravidelným tepem, pocitem bušení srdce, proběhlou poruchou vědomí. Pomůže také v diagnostice příčin dušnosti a bolestí na hrudi.  Tato metoda dovoluje také v omezené míře zhodnotit aktivitu takzvaného autonomního nervstva,  nebo vyslovit podezření na přítomnost ischemické choroby  srdeční.

Průběh vyšetření

Při tomto vyšetření je elektrická aktivita srdce snímána elektrodami nalepenými na tělo pacienta a zaznamenávána do  malého přístroje, který pacient nosí po celou dobu monitorace při sobě. Po ukončení monitorace je pak záznam EKG zpracován na počítači a umožňuje lékaři posoudit srdeční rytmus po celou dobu, kdy byla srdeční aktivita monitorována. Moderní přístroje umožnují monitoraci po dobu jednoho až sedmi dní. Po příchodu do naší ambulance  Vám sestřička odmastí kůži na hrudníku, kam následně nalepí  elektrody. Elektrody jsou připojeny  k malé krabičce  6x8x1 cm, kterou lze různým způsobem zavěsit na kšandu či pásek.  Při monitoraci můžete provádět běžné pracovní aktivity a samozřejmě s přístrojem i spíte (EKG křivka je zaznamenávána i přes noc).  Přístroj se nesmí namočit.  Pokud se budete sprchovat, pak je bezpečnější přístroj na  tuto malou chvilku odpojit. Dostanete také několik náhradních nalepovacích elektrod, kterými můžete nahradit  elektrody odlepené a špatně držící. Pokud se objeví  potíže (například bušení srdce), pro které je u Vás monitorace prováděna,  je vhodné  tento okamžik zaznamenat – zmáčknout  tlačítko na přístroji (sestřička Vás poučí). Pokud na zmáčknutí zapomenete, tak si dobu potíží zapamatujte nebo zapište.  Můžeme se pak při hodnocení záznamu na toto období více soustředit.

Možné nepříjemnosti v souvislosti s vyšetřením

U některých pacientů mohou nalepovací elektrody mírně podráždit kůži. Pokud máte špatnou zkušenost s podrážděním kůže po nalepení elektrod z minulosti, upozorněte  sestřičku. Může Vám nabídnout  jiný druh nalepovacích  elektrod.  Již výše jsme upozorňovali, že se krabička přístroje nesmí namočit, proto je mírně ztížena osobní hygiena.  Pokud jsou Vaše potíže vázány na námahu, je jistě dobré tuto námahu při monitoraci vykonávat, zároveň je však třeba brát ohled na mechanickou odolnost přístroje.  Přístroj je poměrně nákladný. Možná budete překvapeni, že se cena tohoto malého přístroje často rovná ceně nového malého automobilu. Proto Vás prosíme o citlivé zacházení.  Při odečtu nálezu bezprostředně po vrácení přístroje počítejte s určitou dobou nutnou na zpracování a vyhodnocení záznamu.

Příprava

Není potřeba žádné přípravy. Nasazení přístroje probíhá rychle. Od oznámení Vašeho příchodu sestřičce až po nasazení přístroje strávíte v naší ambulanci 10-20 minut. Po vrácení přístroje bude chvilku  trvat, než celý záznam prohlédneme a vystavíme Vám zprávu. Počítejte s tím, že strávíte v naší ambulanci  30-60 minut.