Prováděná vyšetření

Nutné se objednatANO
Hradí pacientNE
Cena0 Kč
objednat termín

Bicyklová ergometrie (zátěžové EKG)

Metoda posuzující EKG změny při fyzické aktivitě.  Fyzická aktivita je v tomto případě prováděna tak, že pacient šlape na rotopedu při postupně se zvyšující zátěži. Po celou dobu vyšetření je snímáno  EKG nalepenými elektrodami z povrchu těla a sestřičkou měřen krevní tlak. Takto prováděné zátěžové vyšetření nám  umožňuje posoudit celou řadu parametrů.  Nejčastější otázkou, na kterou má zátěžový test odpovědět, je přítomnost ischemický změn na EKG při zátěži.  Dozvíme se však také, jaká je Vaše maximální tepová frekvence ( pokud test bude skutečně maximální), jak reaguje Váš krevní tlak na zátěž a zda se při zátěži neobjeví arytmie.  Test také objektivizuje fyzickou zátěž, kterou skutečně zvládnete, případně zjistí, z jakého důvodu není možné maximální zátěže dosáhnout.

Průběh vyšetření

Po převlečení do sportovního oblečení (pouze spodní díl) a sportovních bot Vás sestřička posadí na rotoped.  Nastaví se výška sedla a řídítek tak, aby bylo zátěžové vyšetření provedeno v pozici, která bude pro Vás nejpříjemnější a při které dosáhnete největší zátěže.  Boty se upevní na pedály gumovými pásky.  Následně Vám sestřička nalepí EKG elektrody na hrudník a záda tak, aby bylo možno získat kvalitní 12 svodové EKG. Na pravou paži Vám připevní manžetu tonometru k měření krevního tlaku a změří první hodnotu krevního tlaku v klidu před zátěží. Následně Vás vyzve k šlapání ve frekvenci, jaká Vám vyhovuje. Pokud budete šlapat neobvykle pomalu nebo v nezvykle rychlé frekvenci,  budete požádáni o změnu frekvence šlapání.

Možné nepříjemnosti v souvislosti s vyšetřením

Jedná se o zátěžové vyšetření  často prováděné zejména u pacientů s předpokládaným postižením věnčitých tepen. Proto nejčastější nepříjemností je vyvolání bolesti na hrudi ( stenokardie ) pro nedostatečné prokrvení srdečního svalu při zátěži. Po ukončení zátěže tato nepříjemnost sama odeznívá, nebo odezní po aplikaci nitroglycerinu.   Vzácnou, ale možnou komplikací je vyvolání infarktu myokardu. Na tuto vzácnou komplikaci jsme  samozřejmě připraveni a správné postupy  v této situaci máme dobře nacvičené.  Vyšetření také může vyvolat poruchu srdečního rytmu, která však bývá jen zřídka závažná.  Pokud by však nastala závažná porucha rytmu s poruchou vědomí, je náš tým připraven poskytnou Vám odbornou pomoc. Celý náš tým je pravidelně školen v kardiopulmonální resuscitaci. Další možnou vzácnou komplikací je vyvolání cévní mozkové příhody. Daleko častěji se setkáváme s pozátěžovým poklesem krevního tlaku, který vyvolá přechodnou slabost,  někdy dokonce až poruchu vědomí. Naštěstí se jedná jen o přechodný stav, který rychle odezní po položení na lůžko a zvednutí dolních končetin.  Teoreticky přichází v úvahu také možné poranění způsobené pádem z ergometru či poranění pohybového aparátu způsobené vlastní zátěží.  Jen malou nepříjemností může být podráždění kůže přilepenými elektrodami. Protože je během celého vyšetření také monitorován krevní tlak, může být mírně nepříjemné nafukování pažní manžety tlakoměru.

Příprava

S lékařem, který Vás k vyšetření odesílá,  se domluvte, zda máte před vyšetřením vysadit některé léky.  Většinou to však není potřeba. Na užívané léky se Vás budeme ptát, proto je třeba, abyste názvy užívaných léků a také dávky  znali, popřípadě měli soupis léků s sebou.  V rámci bezpečnosti  je dobré provádět vyšetření  s odstupem alespoň 2-4 hodin po posledním jídle.  Tekutiny neomezujte. K vyšetření  si s sebou vezměte sportovní  boty a kalhoty či trenýrky.  Horní polovina těla zůstává svlečena  (ženy mají při vyšetření podprsenku).  Je dobré mít s sebou ručník, protože po zátěži se můžete osprchovat či alespoň otřít.  Vlastní jízda na rotopedu trvá  10-12 minut, ale celkem počítejte, že v naší ambulanci  strávíte  45-60 minut.