Odvykání kouření

Nebezpečí kouření

Škodlivost kouření tabáku je známa celou řádku let, přesto se nedaří počty kuřáků zásadním způsobem snížit. Předpokládáme, že jste navštívil(a) tento odkaz, protože právě Vám kouření způsobilo závažné zdravotní problémy. Odvyknutí kouření není bohužel vůbec snadné, pro Váš další osud je však zanechání kouření zcela zásadní.  Obrovskou motivací k zanechání kouření je  prokázané výrazné snížení rizika aterosklerotických komplikací (výskyt dalšího IM, snížení rizika srdečního selhávání, snížení rizika náhlé smrti, snížení rizika cévní mozkové příhody, snížení rizika zhoršení ischemické choroby dolních končetin).  V naší ambulanci budeme vždy podporovat Vaše snahy směřující k zanechání kouření. 

Riziko kouření tabáku

  • Zkrácení života o 15 let.
  • Je příčinou každého 5. úmrtí (především na kardiovaskulární choroby).
  • Způsobuje 1/3 nádorových onemocnění.
  • Je příčinou 80 % chronických plicních onemocnění.
  • Denně na komplikace kouření umírá v České republice 50 pacientů.

 

Proč jsou cigarety tak nebezpečné pro kardiovaskulární systém?

Udává se, že cigaretový kouř obsahuje více než 3 000 převážně toxických sloučenin.  Při vykouření cigarety si zvýšíte hladinu adrenalinu, mírně se zvyšuje tepová frekvence a krevní tlak. Taková reakce má za následek větší spotřebu kyslíku srdečními buňkami.  Cigaretový kouř však obsahuje velké množství oxidu uhelnatého, který zhoršuje schopnost červených krvinek přenášet kyslík. Navíc složky cigaretového kouře ničí výstelku tepen celého těla a usnadňují tak proces aterosklerózy. Při ateroskleróze dochází k ukládání tukových částic do stěn tepen, které se následně zužují a ztrácejí schopnost  rozšířit  svůj průměr při potřebě větší dodávky krve.  Usazeniny tukových částic v tepnách kuřáků jsou velmi agresivní a vnitřní výstelka tepny se nestačí dostatečně dobře hojit. Výsledkem je riziko prasknutí „ jizvičky“ směrem do vnitřku tepny. Dochází tak ke kontaktu krve s usazenými tukovými částicemi a vzniku krevní sraženiny nad prasklinou.  Krevní sraženina může zcela uzavřít tepnu a právě tímto mechanizmem vzniká například akutní infarkt myokardu při uzavření věnčité tepny.  Proces vzniku krevní sraženiny je navíc při kouření cigaret vystupňován.

Jak ukončit letité kouření cigaret?

Mnoho z Vás přichází do naší ambulance po kardiovaskulární příhodě. V nemocnici jste byli nuceni kouření zanechat. Využijte této příležitosti a s kouřením cigaret znovu nezačínejte.  Pozdější snahy o zanechání kouření budou jistě složitější a „bolestnější“.  Najděte si chvilku a proberte svoji zdravotní situaci s rodinou, poproste je o jejich podporu. Mnozí z Vás budou překvapeni ochotou a dokonce i nadšením ze strany Vašich blízkých.

Pokud stále kouříte, nevěšte hlavu.  Najděte si chvilku, kdy si ujasníte důležitost zanechání kouření a pokud máte tu možnost, poproste rodinu a své přátele o pomoc. Stanovte si pevné datum poslední cigarety a své chování přizpůsobte tomuto datu.  Začněte odstraňovat zásoby cigaret, tabáku, zbavte se zapalovačů a ostatních kuřáckých pomůcek.  Připravujte se na to, jak budete řešit stresové situace, které jste v minulosti přežili s cigaretou v ruce.  Zamyslete se, kdo a co Vás bude zrazovat z Vašeho rozhodnutí stát se nekuřákem.  Mnohým zrádným situacím můžete předejít.  Určitě se připravte na setkání s „troubou“, který Vás bude zrazovat přihlouplými poznámkami.  Bude pro Vás velkou výhodou, pokud budete mít promyšlenu odpověď a v plánu další postup, pokud přihlouplý otrapa se svými poznámkami nepřestane.  Po zanechání kouření Vás nemusí provázet jen touha po cigaretě, připravte se také na možnou přechodnou rozmrzelost, podrážděnost, úzkost, horší soustřední, někdy poruchy spánku. Buďte si vědomi těchto možných přechodných nepříjemností a mějte v záloze nějaké řešení.  Zanechání kouření také často vede ke zvýšení chuti k jídlu, ani tímto se však nenechte odradit.  I když se Vám po zanechání kouření nepodaří udržet hmotnost tak, jak byste si přáli,  pro Vaše zdraví je abstinence kouření důležitější.

Farmakologická pomoc odvyknutí kouření

  1. Náhradní terapie nikotinem.
    V lékárnách je dostupná celá řada nikotinových prostředků (žvýkačka, náplast, nosní spray, inhalátor, tablety, pastilky). Jistě Vás napadne, proč máte užívat nikotin s celou řadou nepříznivých účinků na kardiovaskulární aparát.Je třeba si však uvědomit, že náhradní terapie nikotinem je jistě bezpečnější, nežli pokračující kouření cigaret. Kouř z cigaret totiž neobsahuje jen nikotin, ale i celou paletu dalších jedovatých látek (více než 3000). Tuto terapii nemohou podstoupit těhotné ženy a pacienti při akutní kardiovaskulární příhodě.V období po již proběhlé příhodě (například po infarktu myokardu) je však tato léčba poměrně bezpečná a jistě lepší, než pokračování v kouření. Pravděpodobnost úspěchu odvyknutí kouření může tato léčba zdvojnásobit. U silných kuřáků se někdy vyplatí kombinace různých forem nikotinové náhrady. Například kombinace nikotinové náplasti, která uvolňuje nikotin postupně, ale v malém množství + žvýkačka, která uvolní nikotin krátce ve větším množství při neodbytné chuti na cigaretu. Počítejte s léčbou trvající 8, spíše však 12 a více týdnů.
     
  2. Bupropion a Varenicilin
    Užívání obou těchto látek je dnes považováno za moderní způsob léčby nikotinové závislosti.Úspěšnost této léčby byla prokázána v moderních dvojitě slepých studiích. Bupropion je řazen mezi antidepresiva.Varenicilinje řazen mezi specifické látky vhodné k léčbě nikotinové závislosti.Veranicilin však podobně jako Bupropion ovlivňuje receptory v mozku.Oba léky je možné, při větší opatrnosti, kombinovat s náhradní terapií nikotinem. Samotný lék obsahující bupropionse prodává v ČR pod názvem Wellbutrin. Účinnou látku varenicilinzase najdete v preparátu Champix. Je třeba předepsat recept na oba preparáty, není však omezení v odbornosti předepisujícího lékaře- může tedy předepsat například i praktický lékař. Doporučujeme Vám, abyste si vyhledali více informací pomocí internetu.Starším pacientům jistě ochotně pomohou s vyhledáním informací o aktuální ceně a dostupnosti léků děti či přátelé.

 

Efekt zanechání kouření po kardiovaskulární příhodě

  • Dvojnásobné snížení rizika opakování další příhody
  • Snížení úmrtnosti o 20-40 %

Uvědomte si, že zanecháním kouření dvojnásobně zlepšíte svoji prognózu do budoucna! Takto významného efektu lze jen stěží docílit užíváním nejmodernější kombinované farmakologické léčby po kardiovaskulární příhodě.